Gyümölcsösök tavaszi lemosó permetezése rézkészítményekkel
A tavaszi időszak első, legfontosabb növényvédelmi teendője a lemosó permetezés, mely egyik fő célja, a gyümölcsfák vázágain, kéregrepedéseken, illetve a rügyek felületén megtapadt kórokozó gombák szaporító képleteinek elpusztítása.
A lemosó permetezés alapkészítményei a rezek. Ezek a széles hatásspektrumú és környezetbarát kontakt növényvédő szerek, elsősorban (a lisztharmat kivételével) a gombás és a baktériumos betegségek ellen hatékonyak.
A lemosó permetezést néhány fontos növényápolási és előkészületi munka előzi meg. Ezek közül a legfontosabb a metszés, melynek során távolítsuk el a sérült, beteg, különféle károsítókkal (monília, tűzelhalás, vértetű, pajzstetvek) erősen fertőzött vesszőket, ágrészeket és ezt követően a nagyobb vágási sebfelületek kezelését végezzük el különböző sebkezelőkkel (Fagél, Biocera).
Fontos, hogy ezekkel az előkészületi munkákkal ne csússzunk meg, mert a nem időben kijuttatott rézkészítmények később perzseléseket okozhatnak a fakadó rügyekben, fiatal leveleken.Az ideális időszak a lemosó permetezésre, amikor a nappali hőmérséklet már a fagypont fölé emelkedik, eléri legalább az 8-10°C-ot.
Ilyenkor a kórokozó gombák spórái és a kártevők tojásai már megkezdik élettevékenységüket, fokozódik az érzékenységük a növényvédő szerekkel szemben. A megvédendő növényekben pedig megindul a nedvkeringés, ezáltal fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. Ennek megelőzésére tökéletes védelmet adnak a felhasznált rézkészítmények.
A lemosó szerünk kijuttatására ? mint más növényvédő szeres kezeléseknél is – száraz, szélcsendes időszakot válasszunk a megfelelő hatás elérése és az elsodródás elkerülése érdekében.
A lemosó permetezés műveletét, mint a neve is sugallja, nagy lémennyiséggel, áztatásszerűen végezzük, úgy, hogy a törzseken és az ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. És azt is figyelembe kell venni, hogy sok fertőzött gyümölcs- és levélmaradvány lehet a fák alatt is, ezért a permetléből ezekre is jusson,hogy megakadályozzuk a később innen elinduló fertőzéseket.
A lemosó permetezés előnye, hogy ha szakszerűen végezzük, a tenyészidőszak folyamán időt és pénzt takarítunk meg a permetezéseken, nem is beszélve arról, hogy így csökkenthetjük az elfogyasztásra kerülő gyümölcsben felhalmozódó szermaradvány mennyiségét.
A felhasznált rézkészítmények a növény fejlődésére is kedvezően hatnak. Erősebbé, ellenállóbbá teszi a szöveteket, hatására a metszés során ejtett sebek is gyorsabban begyógyulnak.
Ezeket a kiváló kontakt gomba- és baktériumölő készítményeket nemcsak lemosó szerként, de a vegetáció ideje alatt is alkalmazhatjuk az egyes gyümölcsfajok rézérzékenységének figyelembevételével, a következőképpen:
– Almatermésűekben (alma, körte, birs, berkenye) a zöldbimbós állapot végéig. A rezes permetezés az almatermésűekben a tűzelhalást okozó baktérium (Erwinia) fertőzési veszélyét is csökkenti.
– Csonthéjasoknál (meggy, cseresznye, kajszi és őszibarack) csak nyugalmi időszakban.
– Héjasok (dió, szelíd gesztenye) esetében csak virágzás idején mellőzzük a réztartalmú készítmények használatát.
– Bogyósok közül legfeljebb a málnánál lehet szükséges rezes lemosó permetezésre.
És lássuk a rendelkezésre álló rézkészítményeket!
A hagyományosnak számító bordói lé mellett a kis részecskeméretű, a jobb borítást adó rézszulfát, rézoxiklorid és rézhidroxid hatóanyagú készítmények jöhetnek számításba lemosó szerként, vagy akár a vegetáció alatti növényvédelemre!
A Farmmix Kft. palettáján megtaláljuk bármelyik rézhatóanyagot a következő termék nevekkel:
#Bordói Extra (20% réz bordói keverékben)
#Hydrostar (77 % rézhidroxid)
#Meteor (88 % rézoxiklorid)
#Rézszulfát lombtrágya (98% rézszulfát)
Használjuk őket az előírásoknak megfelelően gyümölcseink korai, betegségeket megelőző védelmére!
Használjuk őket az előírásoknak megfelelően gyümölcseink korai, betegségeket megelőző védelmére!
André Krisztina, Farmmix Kft., telephelyvezető Szécsény